FOLKSAFE video and power receiver hub FS-HD4604VPS12, 4 channel
Περιγραφή
Baseband (composite) signals of any type are supported.Working with transmitter,it can transmit both video and power hybrid signal for 12VDC output camera.
-Real-time transmission over UTP cat5e/6
-Compatible with all HD-TVI/CVI/AHD/CVBS analog cameras
-Power up to 100m(328ft)with FS-HD4301VPT for 12VDC HD camera
-Provides camera power while receiving video signal
-Female BNC connector and RJ45 Jack
-Full Channel Support UTC (Up to Coaxial Control) with high quality image
-Centralized power supply, reducing the use of engineering cables
-Exceptional interference rejection
-Built-in solid state TVS for surge protection & ground loop isolation
-Wave Filter Design, Anti-Static Design
-Lightning protection design Grade: ΙΙΙ
-Black galvanized housing
-Rack, wall mountable and desk installation with 4 rubber feet
Τεχνικά χαρακτηριστικά
Applied Devices: CCTV cameras, monitors, DVR, switchers, IP encoders, and other CCTV equipment
Video Format: HD-TVI/CVI/AHD/CVBS
Operating Frequency: DC to 71MHz
Common-mode/Differential-mode rejection: 15KHz to 71MHz  60 dB typ.
Video Impedance: Coax: Male BNC75Ω unbalanced, UTP: RJ45 Jack100Ω balanced
Attenuation: 0.5 dB typ.
Power Input: No external power required
Power Transmission: 12VDC max up to 328ft /100m over 3pairs of UTP cat5e/6
Power Consumption: 100W
Video Input: RJ45 Jack
Video Output: Female BNC connector
Dimensions(L*W*H): 300*261.2*67mm (BNC connector & mounting bracket excluded)
Net Weight: 6.85Kg
Wire Type:
Network Wiring: One Unshielded Twisted Pair (for each video signal) 24-16 AWG (0.5-1.31mm)
Category Type: 2 or better
Impedance: 100 ± 20 ohms
DC Loop Resistance: 52 ohms per 1,000ft (18 ohms per 100m)
Differential Capacitance: 19 pF/ft max (62 pF/m max)